ارسال شایعه

دفن عجیب اولین گروه قربانیان شیوع تب کنگو در اصفهان! / شایعه ۰۷۵۵

دفن عجیب اولین گروه قربانیان شیوع تب کنگو در اصفهان! / شایعه ۰۷۵۵

متن شایعه

” فوری فوری مهم شیوع تب کنگو تو کشور که اخبارم گزارش دفن عجیب گروه اول فوتی ها رو داد.فورررییی خبر توسط دوستان اصفهانی تایید شد: سلام به همگی عزیزانم این مسئله کاملا واقعی هست، دیروز توی اصفهان خبر مرگ یکی از همکاران رضا اینا رو بهشون میدن ،وقتی دلیل مرگ رو جویا میشن میگن که ماشین جدید خریده بود و یه گوسفند خرید که جلوی ماشینش بکشه و زمانی که داشته گوسفنده رو میکشته دست خودش هم یه ذره پاره میشه و از خون گوسفنده بهش میخوره ،که حالش بد میشه و میبرن دکتر و به چند ساعت نمیکشه که مرد فوت میکنه دکتر علت مرگش رو تب کنگو  حیوانی اعلام کرده میگه حتی نذاشتن خانوادش ببیننش و جسدش رو از طرف اداره ی یهداشت انداختن توی آب آهک و یه اسید وبعد توی پلاستیک های مخصوص با تابوت  توی عمق ۳ متری خاک کردن چون میگن این مریضی خاک رو هم در میگیره و الان هم خانوادش توی اداره ی بهداشت تحت آزمایشات هستن تورو خدا گوسفند و گوساله زنده نخرید فقط از قصابی ها که گوشتشون مهر بهداشت داره خرید کنید “

پاسخ شایعه


۱. هرساله در فصل گرما، تب کریمه کنگو شیوع بیشتری می یابد، اما انتشار گسترده آن در کشور صحت ندارد و آمار مبتلایان این بیماری نسبت به سال گذشته کاهش نیز داشته است!
http://shayeaat.ir/link/krkn2
۲. تصاویر واقعی از دفن یک قربانی این بیماری با شرایط ویژه و ایزوله که در فضای مجازی منتشر شد، ارتباطی با شهر اصفهان ندارد، بلکه مربوط به شهر مبارکه است!
۳. این فرد فورا فوت نکرده، بلکه پس از ۱۰ روز از شروع بیماری از دنیا رفته و اقدامات محافظتی انجام شده هم بدلیل شیوع گسترده بیماری نبوده، بلکه طبق پروتکل کشوری پیشگیری، درمان و دفن این بیماران انجام شده است!
http://shayeaat.ir/link/krkn3
۴. هشدارهای غیرکارشناسی و نگران کننده برخی کانالهای تلگرامی که خبر از شیوع گسترده، مشکوک و مبهم این بیماری داده اند صحت نداشته و پایه علمی ندارد!
۵. رعایت نکاتی مانند خودداری از ذبح دام، تهیه گوشت با مهر دامپزشکی، قرار دادن گوشت به مدت ۲۴ ساعت در یخچال پیش از خرد کردن یا مصرف و… موجب پیشگیری از ابتلای به این بیماری می شود.
http://shayeaat.ir/link/krkn4

حق جو و حق طلب باشیم