ارسال شایعه

کمپین جلوگیری از اعدام ریحانه جباری ! / شایعه ۰۳۱۷

کمپین جلوگیری از اعدام ریحانه جباری ! / شایعه ۰۳۱۷

متن شایعه

” ریحانه جباری فردا اعدام میشود و تویی که احتمالا نمیدانی او کیست!!!! بخشی از اخرین صحبت های او با مادرش : ﺍﻻﻥ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺩﺳﺘﺒﻨﺪ ﺯﺩﻧﺪ ﻭ ﻣﺎﺷﯿﻨﯽ ﺩﻡ ﺩﺭ ﻣﻨﺘﻈﺮﻩ ﺗﺎ ﻣﻨﻮ ﺑﺒﺮﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺣﮑﻢ. ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻣﯽﺑﯿﻨﯽ ﺑﻬﺖ ﺯﻧﮓ ﺯﺩﻡ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﯾﻨﻪ ﮐﻪ ﻣﺎﻣﻮﺭ ﻫﻤﺮﺍﻫﻢ ﺩﻟﺶ ﻧﯿﻮﻣﺪ ﺑﺪﻭﻥ ﺧﺪﺍﺣﺎﻓﻈﯽ ﺍﺯ ﺗﻮ ﻣﻨﻮ ﺑﺒﺮﻩ. ﻣﺎﻣﺎﻥ ﺟﺎﻥ ﺧﺪﺍﺣﺎﻓﻆ . ﻣﻨﻮ ﺩﺍﺭﻥ ﻣﯽﺑﺮﻥ ﺯﻧﺪﺍﻥ ﺭﺟﺎﯾﯽ ﺷﻬﺮ. ﻓﺮﺩﺍ ﺻﺒﺢ ﺯﻭﺩ ﻫﻤﻪ ﺩﺭﺩﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻦ ﺗﻤﻮﻡ ﻣﯽﺷﻪ…دختری که متجاوز خود را کشت..!!!دم از قانون میزنن در حالی که در امریکا اگه یه مرد بی اجازه فقط مزاحمت برا زن ایجاد کند تا زمانی که زنده است رنگ افتاب رو نمیبینه ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺪﻭﻧﺴﺘﯿﺪ ﺍﻣﺸﺐ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺭﯾﺤﺎﻧﻪ ﺟﺒﺎﺭﯼ ﺭﻭ ﺍﻋﺪﺍﻡ ﮐﻨﻦ ﺑﻬﺶ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﻫﻢ ﻣﯿﮑﻨﻦ ﺑﺮ ﻃﺒﻖ ﺷﺮﯾﻌﺖ ﺍﺳﻼﻡ ﻫﯿﭻ ﺯﻧﯽ ﺑﺎﮐﺮﻩ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺍﻋﺪﺍﻡ ﺷﻮﺩ ﺍﻣﺸﺐ ﻭﺍﺳﺖ ﺑﺎ ﮔﺮﯾﻪ ﻭ ﺧﻮﻥ ﻋﺮﻭﺳﯽ ﻣﯿﮕﯿﺮﻥ ﺭﯾﺤﺎﻧﻪ ﺟﻮﻥ ﻭ ﺑﻌﺪﺵ ﺍﻋﺪﺍﻡ دختری که از خود دفاع کرد تا عفتش را از دست ندهد اکنون منتظر طناب دار است . ریحانه جباری , دختر ۱۹ساله که برای طراحی دکوراسیون به منزل مرتضی عبدالعلی ( پزشک عمومی و کارمند سابق وزارت اطلاعات )میرود قافل ازین که مرد ۴۶ساله برایش نقشه شوم تجاوز کشیده است.ریحانه فقط از خود دفاع کرد , آیا سزای دفاع در مقابل بی عصمت شدن این است؟ ریحانه امیدی ندارد برای رهایی از اعدام , اما شاید اتحاد ما بتواند این رای نا عادلانه را عوض کند. دوستان بیایید همه با هم از خانواده ی مقتول بخواهیم نظر خود را عوض کند شاید بتوانیم ریحانه را نجات دهیم . لطفا کپی کنید( کمپین نه به اعدام ریحانه جباری ) خواهشا اشتراک بزارین !! ریحانه جباری رو امروز از زندون قرچک به سمت زندون رجایی شهر برای اجرای حکم اعدام بردن اونم بعد از ۷ سال حبس، تف به این دولت که عدالت حالیش نیست… این دختر هفت سال پیش یعنی وقتی ۱۹ ساله بود واسه استخدام رفت تو یه شرکت، رییس شرکت که قصد تجاوز به این دختر رو داشته ریحانه برای دفاع از خودش این یاروی حرومزاده رو میکشه… خبر رسیده که اعدام ریحانه جباری به تعویق افتاده گفتن احتمالا تو این هفته اعدام نمیشه تا بتونن رضایت خوانواده ی مقتول و بگیرن ، مقتولی که کارمند سابق وزارت اطلاعات بوده، خلاصه آدمای بزرگی از جمله […] پست و گذاشتن و خواهش کردﻥ که پست و کپی کنید، مادر ریحانه هم گفتش تا میتونید پست و کپی کنید تا به گوش همه برسه فقط تا آخر هفته فرصت دارید ”    

پاسخ شایعه

۱. ریحانه جباری به جرم قتل عمد در سوم آبان سال ۹۳ یعنی حدود یک سال قبل اعدام شد! پس منتشر کنندگان این شایعه نه تنها از اعدام او بلکه به طریق اولی از واقعیتها و حقایق پرونده نیز بی خبرند!

۲. ادعاهای متن شایعه صحت نداشته و مکالمه ادعا شده نیز ناشی از تخیل نویسنده است. این پرونده به دلیل حساسیت های ایجاد شده با تاملی بالا و زیر نظر دادستان تهران در جریان قرار گرفت.

۳. ماجرا دفاع در برابر تجاوز نبود بلکه قتل عمد بوده و خود قاتل در اظهارات بعدی به آن اعتراف کرده است. رابطه قاتل با مقتول داوطلبانه بوده و او در گذشته نیز با دیگران از جمله مدیر شرکتش رابطه داشته و باکره نبوده است!

۴. او پیش از حادثه و با قصد قبلی چاقوی آلت جرم را خریداری کرده و در پیامکی به دوستش قصد خود مبنی بر قتل مقتول را اعلام کرده بود!

۵. کشفیات محل جنایت ، جراحت کشنده مقتول از پشت سر ، قفل نبودن درب منزل و … همگی نشانه کذب بودن ادعای قصد مقتول مبنی بر تجاوز و دلیل قتل آگاهانه او توسط قاتل است.

۶. دوستان و همکاران ریحانه او را فردی دروغگو توصیف کرده اند که دوست داشت خود را بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان دهد و روانشناس پرونده نیز او را فردی خود شیفته معرفی کرده بود.

http://www.isna.ir/fa/news/۹۳۰۸۰۳۰۰۶۹۷

۷. مادر ریحانه با رسانه ای شدن ماجرا مخالف بود و سیاسی شدن پرونده ، حاصل سو استفاده وکیل قبلی ریحانه جهت دریافت پناهندگی سیاسی برای خود از طریق مصاحبه با سایتهای ضد انقلاب و راه اندازی کمپین مرتبط بود.

http://farsnews.com/۱۳۹۳۰۸۰۶۰۰۰۴۶۵

۸. در هیچ جای شریعت اسلام منعی برای اعدام دختر باکره نیست و این ادعا اولین بار در دهه ۶۰ و با اغراض سیاسی توسط منافقین و مخالفین انقلاب عنوان شد تا با این دلیل احمقانه وانمود کنند منافقین اعدامی مورد تجاوز قرار می گیرند!

http://www.parsine.com/fa/news/۱۵۲۳۲۲

۹. خانواده مقتول درصدد دادن رضایت بودند اما دروغهای متعدد و تهمتهای ریحانه به مقتول ، جنجال رسانه های معاند و خارج نشین و خصوصا پیامهایی از قبیل متن همین شایعه احساسات خانواده مقتول را جریحه دار و مسیر گرفتن رضایت را ناهموار نمود.

http://www.isna.ir/fa/news/۹۳۰۲۰۳۰۱۹۶۲

۱۰. روشن شدن کذب بودن این مطلب مانند بسیاری دیگر از شایعات شبکه های اجتماعی ، هشداری جدیست تا به نیت پلید شایعه پردازان پی ببریم و جدا از انتشار بدون تحقیق پیامهایی که دریافت می کنیم ، خودداری کنیم.

 

حق جو و حق طلب باشیم