ارسال شایعه

شهر شیطان بودن قم، از زمانهای قدیم! / شایعه ۰۷۹۷

شهر شیطان بودن قم، از زمانهای قدیم! / شایعه ۰۷۹۷

متن شایعه

” شهر قم از قدیم هم شهر شیطان بوده الان هم که در تسلط شیاطین میباشد!!!علّامه مجلسى می‏فرماید: در روایات شیعه آمده که چون رسول خدا صلّى‏اللَّه‏علیه‏وآله‏وسلّم به معراج برده شد، ابلیس را دید که در این بقعه و سرزمین جایگزین شده است. رسول خدا به او فرمود: قُمْ یا مَلْعُونْ؛ اى ملعون! برخیز. پس آن سرزمین به قم موسوم گردید. “

پاسخ شایعه


۱. نویسنده با شیطنت و حذف بخشی از حدیث اصلی، روایتی که در مدح و ستایش شهر قم است را به روایتی در نکوهش قم تبدیل کرده است!
۲. خلاصه روایت اصلی: «در شب معراج، قطعه زمین سرخی را دیدم که رنگش از زعفران بهتر و بویش از مشک خوش‌تر بود گفتم: ای جبرئیل! این چه سرزمینی است؟ گفت: این سرزمین تو و شیعیان وصیّ تو حضرت علی(ع) است. پرسیدم که این پیرمرد کیست؟ گفت: ابلیس است. به ابلیس گفتم: «قُمْ یا مَلْعُونْ » ای ملعون! بر خیز از اینجا، … تو بر شیعه من و علی تسلّط نداری.» و بدین جهت آن سرزمین «قم» نامیده شد.
۳. در فضیلت شهر قم امام صادق(ع) می فرمایند: خاک قم مقدس است و مردم آن از ما خاندان پیامبر هستند، هیچ ستمگرى قصد آزار مردم قم را نمی کند جز آن که بزودى عقوبت مى‌شود.
۴. در روایت دیگری امام صادق (ع) می فرمایند: در آینده قم معدن علم و فضلیت می‌شود به طوری که دیگر به روی زمین کسی که به امور دینی آگاه نباشد، پیدا نمی‌شود…
و این هنگام نزدیک شدن ظهور قائم ماست. در آن عصر علم از قم به دیگر نقاط جهان در شرق و غرب جاری می‌شود.
۵. علاوه بر روایات بالا، روایات زیاد دیگری در مورد قم آمده که براساس آنها قم «گنبدی از لولو در آسمان چهارم، سرزمین نجیبان، حجت بلاد، معدن علم و فضل، قائم مقام حجت،‌ استراحتگاه مومنان، ماوای فاطمیان، محل باز شدن در بهشت، مجمع انصار قائم آل محمد(ص)، سالمترین شهرها، بهترین مواضع، حرم اهل بیت(ع)، شهر پر برکت و … » نامیده شده است!
۶. با اوصافی که در تکریم شهر قم در روایات آمده، نیازی به تحلیل بیشتر قصد و نیت طراحان شبهه باقی نیست!

حق جو و حق طلب باشیم