ارسال شایعه

مرگ فوری خانمی در اثر خوردن نوشابه از قوطی آلوده به ادرار موش! / شایعه ۰۷۹۶

مرگ فوری خانمی در اثر خوردن نوشابه از قوطی آلوده به ادرار موش! / شایعه ۰۷۹۶

متن شایعه

“توجه : لطفا پست مجدد کنید تا حداقل جان ۱ نفر رو نجات دهید..لطفا اطلاع رسانی کنید و تا میتونید پست مجدد کنید تا بدست همه برسه…یه روز خانمی یه قوطی نوشابه گازدار خرید و پس از نوشیدن همان روز مرد ! کالبد شکافی علت مرگ را لپتوسپیروسیس اعلام کرد. پس از تحقیق مشخص شد که نوشابه را بدون لیوان مصرف کرده و لب و دهان با قوطی تماس داشته و قوطی آلوده به ادرار خشک شده موش ناقل بیماری خطرناک لپتوسپیروسیس بوده (ادرار موش مواد سمی خطرناکی دارد که اکثر مردم از آن بی اطلاعند.) توصیه میشود که بخش فوقانی کنسروها قبل از مصرف به دقت شسته شود چراکه عموما در انبارهایی نگهداری میشوند که محل دسترسی این جوندگان هستند.دوستان توجه کنند تمام شیشه ها وکنسروها رو حتما با آب و مایع ظرفشویی قبل از مصرف کاملا شستشو نمایید..!!”

پاسخ شایعه


۱.  این شایعه بین المللی که با داستان های مختلفی منتشر شده صحت ندارد و نه تنها گزارشی از چنین ماجرایی در دست نیست، بلکه بارها هم تکذیب شده است! 
http://shayeaat.ir/link/msh11
۲. جزئیات شایعه تعمدا مبهم ارائه شده و نام قربانی، نام بیمارستان، پزشک مشخص نیست! با فرض وقوع این اتفاق، رسانه ها مانور گسترده ای روی آن می دادند!
http://shayeaat.ir/link/msh12
۳. اصل بیماری شایعه نیست و افرادی که با آب آلوده به ادرار حیوانات مبتلا تماس دارند، در معرض ابتلا به بیماری لپتوسپیروسیس یا تب شالیزار قرار دارند، اما مبتلا شدن ازطریق ادرار خشک روی قوطی گزارش نشده است!
http://shayeaat.ir/link/msh13
۴. این باکتری از راه های مختلفی مانند خوردن غذا یا آب آلوده، تماس پوستی مخاطی، غشاهای مخاطی سالم مثل چشم، بینی و دهان، خراش‌های پوستی و تنفس به انسان منتقل می شود. کسانی که با حیوانات در تماس هستند هم در صورت عدم رعایت بهداشت در معرض ابتلا هستند!
http://shayeaat.ir/link/msh04
۵. به هر حال امکان آلوده شدن قوطی ها و کنسروها به انواع آلودگی ها وجود دارد که بهتر است قبل از استفاده، آنها را بشوییم.