ارسال شایعه

گردش امشب قمر به دور کعبه که تا ۱۱۰۰ سال دیگر تکرار نمی شود! / شایعه ۰۷۷۷

گردش امشب قمر به دور کعبه که تا ۱۱۰۰ سال دیگر تکرار نمی شود! / شایعه ۰۷۷۷

متن شایعه

“امشب ساعت ۲/۲۵صبحگاهان قمر بدورخانه کعبه میچرخد وآسمان برنگ دریا می شود .ظاهرا تکرارنمیشود مگر هر ۱۱۰۰سال یک مرتبه ودعامستجاب میشود تا طلوع فجر برهر اندوهگینی وغمناکی ومبتلااز دست ندهد این شب را لطفا: بر دوستان ارسالش کنید تا درثوابش شریک شوید این دعارا بخوانیدوسپس بفرستید [(اللهم یا فارج الهم ویا کا شف الغم فرج همی وقله حیلتی وارزقنی من حیث لا احتسب یا رب العا لمین))) رسول خدا صل الله علیه واله وسلم فرموند (هرکس مردم را خبر کند به این دعای فرج هم وغم وگرفتاری اوکم میشود حتی به ۵ نفرهم پیام بدهید، دعای خیر اول نصیب شما خواهد شد ،، التماس دعا “

پاسخ شایعه


۱. این مطلب صحت ندارد و در منابع علمی یا دینی وجود ندارد! از نشانه های شایعه بودن اینگونه پیامها، عدم ذکر تاریخ مشخص و ادعای عدم تکرار آنها تا زمانهای طولانی است که برای انتشار حداکثری شایعه ذکر می شود!
۲. حرکت ماه در مداری بیضی به دور تمام کره زمین است و حتی در حرکت ظاهری آن نیز، امکان اینکه ماه به دور نقطه‌ای مشخص مثل”کعبه” گردش کند وجود ندارد!
۳. دلیل آبی دیده شدن آسمان در هنگام روز، شکست نور خورشید در جو زمین است و برخلاف ادعای شایعه چون در شب خورشید وجود ندارد، آسمان نمی‌تواند آبی دیده شود!
۴. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: “پنج شب است که دعا در آنها رد نمی شود: شب اول رجب، شب نیمه شعبان، شب جمعه، شب عید فطر و شب عید قربان” و البته در روایات دیگر به شبهای قدر هم اشاره شده، اما نامی از شب طواف ماه به دور کعبه در آنها نیامده است!
۵. عبارت “سبحان الله یا فارج…” دعایی با سند مشخص نیست و ادعا در مورد انتشار آن و رفع گرفتاری منتشر کننده از طرف پیامبر اکرم(ص) نیز کذب و دروغ بستن به ایشان است!

حق جو و حق طلب باشیم