ارسال شایعه
کم شدن جرم در ماه رمضان، یعنی مومنین کمتر مرتکب جرم می شوند! / شایعه ۰۷۶۶
ظرفیت های مختلف ماه رمضان بر غیرمومنان هم تاثیر دارد، مانند محدود شدن فعالیت شیاطین در این ماه!

متن شایعه

” طبق آمار و مصاحبه مسئوولین جرم و جنایت تو ماه رمضان کم میشه و از اونجا که برای ملحدین این ماه و بقیه ماه ها فرقی نداره، پس لابد مومنین جرم و جنایت کمتری میکنن “

پاسخ شایعه


۱. کاهش ارتکاب جرم و جنایت در ماه مبارک رمضان امری مسلم و خدشه ناپذیر است که گاها در برخی مولفه‌ها به کمتر از نصف تقلیل می‌یابد!
۲. درماه رمضان درهای رحمت الهی بیش از پیش برای همه انسانها باز است و مومنین توجه بیشتری به خود دارند و مجرمین هم تحت تاثیر این ماه قرارگرفته و کمتر مرتکب خلاف می شوند.
۳. طبق روایات صحیح، خداوند در این ماه شیاطین را زنجیر کرده و تاثیر وسوسه های آنها کاهش چشمگیری می یابد که نتیجتا مجرمان و بزهکاران کمتر خلاف می کنند!
۴. رمضان بهار قرآن است و افزایش فعالیتهای قرآنی و معنوی در جامعه موجب افزایش معنویت و کاهش جرم حتی در افراد مخالف مذهب می گردد!
۵. ماه رمضان محرکی است که وجدان اخلاقی یا “سوپر ایگو” که در ۹۰ درصد از مجرمین وجود دارد را «تحریک» می کند و مانع از رفتاهای غیر اخلاقی و انحرافی آنها می‌شود.
۶. در این ماه امکان ارتباط با مومنین زیاد می شود و طبق نظریه “یادگیری اجتماعی”، کجروی کمتر شده و مجرمین با «همانندسازی» با مومنین، گرایش کمتری به ناهنجاریها دارند.
۷. همچنین مومنان در این ماه بیشتر مراقب اتفاقات اطراف خود هستند و با نظارت و امر به معروف آنها، فشار هنجاری برای عدم ارتکاب رفتارهای خلاف افزایش می یابد.

حق جو و حق طلب باشیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *