ارسال شایعه

قهر آیت الله خامنه ای با امام(ره) در ماجرای انتخاب نخست وزیر چهارم! / شایعه ۰۷۳۳

قهر آیت الله خامنه ای با امام(ره) در ماجرای انتخاب نخست وزیر چهارم! / شایعه ۰۷۳۳

متن شایعه

” منطقی که احمدی نژاد را ضد ولایت فقیه و خارج شده از نظام می داند همان منطقی است که آیت الله خامنه ای ۶۴ را ضد ولی فقیه می دانست! ممکن است شما هم مثل نگارنده این متن احمدی نژاد را برای اقدام امروزش شماتت کنید. شاید هم احمدی نژاد برای رفتار امروزش دلیلی داشته باشد که قانع شویم. اما بیاید منصف باشیم بیاید تاریخ همین انقلاب را مرور کنیم. سال ۶۴ رئیس جمهوری وقت به شرطی کاندیدای مجدد ریاست جمهوری می شود که به او اجازه داده شود از حق قانونی اش استفاده کند و نخست وزیر را تغییر دهد. این نکته را در سخنرانی خود در مشهد هم اعلام می کنند. پس از رای مجدد او از مردم در تابستان ۶۴ بر خلاف قول قبلی، به او توصیه می شود از این کار صرف نظر کند. رئیس جمهور دلیل می آورد که حجت شرعی ندارد و تنها در صورتی این کار را می کند که به او امر شود. ولی فقیه زمان حضرت امام خمینی (ره) زیر بار “امر کردن” نمی روند و به اظهار نظر کفایت می کنند، رئیس جمهور هم اصرار می کند و زیر بار نمی رود. رئیس جمهور قهر می کند و به نماز جمعه هم نمی رود(۱/۶/۶۴) ایضا دیدار سران با امام برای عید قربان (۵/۶/۶۴) ولی فقیه به رئیس جمهور توصیه می کند این کار برای خود شما هم ضرر دارد اما رئیس جمهور حجت دارد و در عین حال، نمی‌خواهد از نظر امام تخلف کند. چندین واسطه می روند برای تغییر نظر ولی فقیه ولی موفق نمی شوند، رئیس جمهور هم همچنان معتقد است باید به او امر شود و توصیه را نمی پذیرد. ولی فقیه به ائمه جمعه دستور می دهند نظرش را برای مردم شرح بدهند(خاطرات هاشمی رفسنجانی ۳۰/۶/۶۴) ولی فقیه رسما از نخست وزیر حمایت کرده (۱۰/۷) و مسئله را به میان مردم می کشاند؛ رئیس جمهور وزرا را نمی پذیرد (۱۱/۷)؛ رئیس جمهور در مراسم تحلیف انتقاد شدید می کند؛ ولی فقیه ناراحت است و قصد دارند پیام بدهند (خاطرات هاشمی ۲۰/۷) در نهایت رئیس جمهور وقت بعد از سه ماه تنش و قهر، موضوع را می پذیرد و موسوی را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی می کند. ۹۹ نفر رای مخالف می دهند؛ متهم می شوند به ضدیت با ولایت فقیه اما امام از آنها حمایت می کند و می گوید آنها به وظیفه شان عمل کردند. دوستداران انقلاب رئیس جمهور را ضد ولی فقیه نمی خوانند، همان رئیس جمهور ۴ سال بعد با توصیه همان ولی فقیه، ولی فقیه می شود. “

پاسخ شایعه


۱. این پاسخ جنبه سیاسی ندارد و هدف آن تنها جلوگیری از تحریف تاریخ و روشن شدن ناصحیح بودن قیاس انجام شده در شایعه است! 
۲. در انتخاب نخست وزیر چهارم، رئیس جمهور وقت جویای نظر امام(ره) بود تا آن را اجرا کند، اما در ماجرای اخیر به نظر صریح رهبر انقلاب تمکین نشد! 
۳. آیت الله خامنه ای با میرحسین موسوی در سیاست ها و برنامه های اجرایی دولت اختلاف داشتند و نظر ایشان مبنی بر تغییر نخست وزیر، ناشی از موافقت اولیه امام بود.
http://shayeaat.ir/link/khtrhr1
۴. برخلاف ادعای شایعه، گزارشی از قهر آیت الله خامنه ای در هیچ زمانی، وجود ندارد! ایشان پس از دریافت نظر امام(ره)، حجت را بر خود تمام شده اعلام نمودند و مهندس موسوی را به مجلس معرفی کردند!
http://shayeaat.ir/link/khtrhr2
۵. هیچ اشاره ای هم به قهر آقای خامنه ای در خاطرات آقای هاشمی نشده و او علت عدم حضور آقای خامنه ای در نماز جمعه اول شهریور ۶۴ را آماده نبودن ایشان و عدم شرکت در دیدار عید قربان مسئولان با امام(ره) را اقامه نماز عید توسط ایشان ذکر کرده است!
http://shayeaat.ir/extrapage/hr146_149
۶. دستور به ائمه جمعه برای بیان نظرشان در ماجرای انتخاب نخست وزیر به معنای اختلاف امام با آقای خامنه ای نبود، بلکه جهت آگاهی مردم از علت تعلل در معرفی نخست وزیر بود!
http://shayeaat.ir/extrapage/hr166
۷. در مراسم تحلیف هیچ انتقاد یا سخنی از نخست وزیری به میان نمی آید بلکه معرفی نخست وزیر به ۲۱ مهر موکول می شود! آقای خامنه ای در این جلسه خود را طلبه و شاگرد کوچک امام می خواند که هیچ ادعایی ندارد!
http://shayeaat.ir/extrapage/hr181_184
۸. رویدادهای ذکر شده در شایعه در تاریخ های ۱۰، ۱۱ و ۲۰ مهر صحت ندارند و در خاطرات آقای هاشمی موجود نیستند! با توجه به آغاز این بحث در اول شهریور و خاتمه آن در ۱۸ مهر که حدود یکماه و نیم است، ادعای سه ماه بودن این بحث نیز کذب است!
http://shayeaat.ir/extrapage/hr64

حق جو و حق طلب باشیم