ارسال شایعه

خشکسالی فارس به دلیل فعالیت نیروگاه عسلویه! / شایعه ۰۶۷۲

خشکسالی فارس به دلیل فعالیت نیروگاه عسلویه! / شایعه ۰۶۷۲

متن شایعه

” اطلاعیه از طرف جمعی از کارشناسان،محققین،  مهندسین و دبیران جغرافی برای مسوولین و مردم شریف استان فارس  : پس از حدود ۲ سال تحقیق و بررسی مشخص شده است ک خشکسالی که اکنون استان فارس را در بر گرفته است به خاطر کمبود نزولات اسمانی نیست و با دعا و نذر این مشکل حل نخواهد شد  بلکه الاینده ها و گرمای متساعد شده از نیروگاه  عسلویه باعث میشود ابرهای بارش زا  پراکنده شوند به طوری که در پاییز امسال ما حدود ۲۰ بارش را به همین خاطر از دست دادیم شایان ذکر است در آن سالی که پیشنهاد تاسیس نیروگاه ها داده شد عده ای کارشناس تذکر دادند  که این نیروگاه درامد فوق العاده زیادی خواهد داشت ولی به مرور باعث خشکسالی شدید خواهد شد که اکنون شاهد این امر هستیم و به زودی طی دو سال آینده شاهد جنگ داخلی به خاطر کمبود آب خواهیم بود و کل استان فارس طی ۵ سال اینده تبدیل به بیابان خواهد شد و ما فقط در چند  صورت میتوانیم از این بحران جان سالم به در ببریم یا باید اکنون از همان درآمد هنگفت عسلویه، آب خریداری شود و آب های ذخیره شده را برای سال های بعد نگهداری کنیم و یا مانند کشورهای خارجی که با بحران خشکسالی روبرو هستند    نیروگاه هسته ای آب شیرین کن تاسیس شود و یا فعالیت نیروگاه عسلویه متوقف شود ،  همشهری عزیز   این پیام را جدی بگیرید و  برای دیگران ارسال کنید تا به دست استانداران و نمایندگان شیراز در مجلس  برسد بلکه تدبیری  بیندیشند در غیر این صورت  خودمان و فرزندانمان شاهد مشکلات و بحران بی آبی خواهیم شد همانطور که از تابستان گذشته این بحران  شروع شده و تعدادی روستا آب شان  جیره بندی و بیکاری عزیزانشان   را متحمل شدند. “

پاسخ شایعه


۱. ادبیات و اطلاعات غلط و غیر علمی شایعه، نشانه عدم تنظیم آن توسط متخصصین ادعا شده در متن است و نویسنده در پی سواستفاده از خشکسالی می باشد!
۲. سازمان فضایی آمریکا دوره خشکسالی طولانی مدتی برای بسیاری از کشورها از جمله ایران پیش بینی کرده که یک نیروگاه تاثیری در آن ندارد!
http://shayeaat.ir/link/brnsl1
http://shayeaat.ir/link/brnsl2
۳. مطلبی از کارشناسان در مورد بروز خشکسالی به دلیل ساخت نیروگاه یافت نشد! تاخیر و کاهش بارش های پائیزه سال ۹۵ قبلا پیش بینی شده بود و ارتباطی با فعالیت نیروگاه ندارد!
http://shayeaat.ir/link/brnsl3
۴. استان فارس دارای چندین نیروگاه است و اگر گرما یا آلایندگی نیروگاهی موجب تاثیر بر بارش باشد، نیرگاه های متعدد خود این استان موثرتر از نیروگاهی در استانی دیگر هستند! خصوصا که نیروگاه نوساز عسلویه دارای فناوری و تجهیزات مدرن است!
http://shayeaat.ir/link/brnsl4
http://shayeaat.ir/link/brnsl5
۵. سامانه های بارشی محدود به جنوب فارس نیستند و غالبا از شمال و شمال غرب وارد فارس می شوند که طبعا نیروگاه عسلویه تاثیری بر آنها ندارد!
http://shayeaat.ir/link/brnsl6
۶. تا اوایل دیماه ۹۵ تنها ۳ سامانه بارشی به فارس وارد شده و ادعای نابودی ۲۰ سامانه بارشی در نتیجه فعالیت نیروگاه عسلویه صحت ندارد!
http://shayeaat.ir/link/brnsl7
۷. راهکارهای ارائه شده در شایعه نیز غیر علمی و غلط است! بعنوان مثال آب شیرین کن ها علاوه بر هزینه زیاد، تاثیرات مخرب جدی بر محیط زیست دارند که تا زمان ضرورت نباید به سمت استفاده از آنها رفت!
http://shayeaat.ir/link/brnsl8
۸. ادعای ناکار آمدی دعا و وقوع جنگ داخلی در دو سال آینده و همچنین پیشنهاد تعطیلی زیرساختهای استراتژیک کشور، نشانگر سوء نیت نویسنده و قصد او در تحریک و انحراف افکار عمومی است!

حق جو و حق طلب باشیم