ارسال شایعه

لغو کاپیتولاسیون روسها توسط رضاخان و اجرای قرارداد وین بجای کاپیتولاسیون توسط شاه ! / شایعه ۰۶۳۰

لغو کاپیتولاسیون روسها توسط رضاخان و اجرای قرارداد وین بجای کاپیتولاسیون توسط شاه ! / شایعه ۰۶۳۰

متن شایعه

” حق کاپیتولاسیون چیست؟ دروغ های ایران ستیران بسیاری از مخالفان شاه، او را به دادن حق کاپیتولاسیون (مصونیت قضایی) به دیپلمات ها و رایزنان آمریکایی متهم می کردند ولی این تنها یک سیاه نمایی تبلیغاتی بود؛ حتا جالب است بدانید حق کاپیتولاسیونی که در دوره قاجار به دلیل مذهبی بودن قانون ایران، به اروپایی ها داده شده بود تا با قانون های کشور خودشان دادرسی شوند، با روی کار آمدن رضاشاه پهلوی و پایه گذاری دادگستری به شیوه نوین، برچیده شد و دیگر امتیازی به نام کاپیتولاسیون وجود نداشت. امتیازی که در دوره محمدرضاشاه پهلوی از آن با نام کاپیتولاسیون یاد میشد، اصلن کاپیتولاسیون نبود و تنها اجرای پیمان وین بود که در ٢٩ فروردین ١٣۴٠ در سازمان ملل به تصویب رسیده بود. برخلاف حق کاپیتولاسیون، در بند ٣٧ پیمان وین آمده که کشور پذیرنده دیپلمات ها، حق پیگیری حقوقی جرم مرتکب شده را در کشور فرستنده دیپلمات دارد. محمدرضا شاه پهلوی تنها برای ایجاد امنیت و جذب بیش تر کارشناسان نظامی و صنعتی و … پیمان وین را به اجرا درآورد و جالب است بدانید هم اکنون جمهوری اسلامی نیز به همین پیمان پایبند است و هنگامی که یک دیپلمات جمهوری اسلامی در یک استخر در کشور برزیل،  دختربچه ای را مورد آزار جنسی قرار داده بود، در دادگاه های برزیل مجازات نشد و برای رسیدگی به اتهامش به ایران فرستاده شد! سرچشمه: رضاشاه و شکل گیری ایران نوین. استفانی کرونین. مرتضی ثاقب فر. نشر جامی(ISBN 964-7468-50-4). تهران. ۱۳۸۲ ص ۴۶–۴۷ “

پاسخ شایعه


۱. کاپیتولاسیون در چند دوره به شاهان بی کفایت ایران تحمیل شد که دردآورترین آنها در زمان پهلوی دوم بود!
۲. لغو کاپیتولاسیون ترکمانچای، حاصل فروپاشی‌ رژیم‌ تزار بود نه اقدام رضاخان! شوروی در‌‌ ۱۲۹۷ ش بطور یکجانبه آن را لغو کرد، اما رضاخان در سال ۱۳۰۶ لغو آن را اعلام کرد! 
۳. از آنجا که مزایای ویژه سیاسی، قضایی و… کماکان برای بعضی سفارتخانه‌ها محترم شمرده می شد، این حرکت رضاخان فقط جنبه تبلیغاتی داشت!
http://shayeaat.ir/link/cptltn1
۴. کاپیتولاسیون شاه، اجرای پیمان وین نبود! موضوع این پیمان هیئتهای سیاسی بود، اما دولت منصور با انضمام یک لایحه، هیئتهای مستشاری نظامی آمریکا را هم شامل این مصونیتها کرد!
۵. پیمان وین در مجلس تصویب شد اما این لایحه با یک ماده واحده بعدا بررسی شد و به کاپیتولاسیون مشهور گردید! 
۶. سفارت آمریکا هیأتهای مستشاری نظامی را چنین تفسیر می کرد: کلیه کارمندان نظامی یا مستخدمین غیرنظامی وزارت دفاع و خانواده‌های ایشان که در ایران مسکن دارند! یعنی هر کس که آمریکا به ایران وارد کرده بود، چه مستشار باشد و چه نباشد!
http://shayeaat.ir/link/cptltn2
۷. پیگیری حقوقی کشور پذیرنده در کشور فرستنده، در بند ۴ ماده ۳۱ این پیمان مطرح شده نه ماده ۳۷! در شرایط نابرابر، کاپیتولاسیون یعنی “حق توحش” که کشور قوی از کشور ضعیف می گیرد و در این شرایط محاکمه متخلفان در کشور قوی تر ، لطیفه است!
http://shayeaat.ir/link/cptltn3
۸. حتی نمایندگان فرمایشی مجلس هم این قانون ننگین را تاب نیاوردند! از ۱۸۸ نماینده، تنها ۷۴ رأی موافق و ۶۱ رأی مخالف بود و ۵۲ نفر از جمله رئیس مجلس نیز غیبت داشتند! 
http://shayeaat.ir/link/cptltn4
۹. برخلاف ادعای شایعه، حضور مستشاران سبب نا امنی و بروز مشکلات متعددی شد و در انتقال دانشی که متعهد به عرضه آن بودند نیز عملا هیچ اقدامی نکردند!
http://shayeaat.ir/link/cptltn5
۱۰. فرد خاطی در برزیل، همان زمان با برخورد انضباطی وزارت خارجه مواجه شد! او که شامل قرارداد وین شد یک دیپلمات بود، نه یک مستشار نظامی!
http://shayeaat.ir/link/cptltn6
۱۱. افشاگری تاریخی امام خمینی(ره) از این خیانت بزرگ و بروز جرقه های انقلاب اسلامی، خوشایند عده ای نیست و برای جعل حقایق دست به تحریف تاریخ می زنند!
http://shayeaat.ir/link/cptltn7

 

حق جو و حق طلب باشیم