• این روایت نه در بحارالانوار و نه در هیچ منبع دیگری یافت نمی شود و نام نصیر بن هلال نیز در این منابع موجود نیست!
  متن شایعه

  " به قول میرزا آقا خان کرمانی : اگر یک جلد کتاب از 24 جلد کتاب بحارالانوار  علامه مجلسی را در هر کشوری انتشار بدهند،دیگر امید نجات برای آن ملت کم است .حالا تصور کن که هرگاه 24 جلد از این کتاب در میان ملتی منتشر شود !! محض ازدیاد بصیرت،یکی از حدیث های مهم این بحارالانوار را نقل میکنم که مشت نمونه خروار باشد . علی علیه السلام در غزوه صفین، قصد عبور از نهر فرات را داشت،ولی معبرش معلوم نبود .به نصیربن هلال فرمود برود کنار فرات، و از طرف من ماهیی به نام کرکره را صدا کن،و از او محل عبور را بپرس. نصیر اطاعت نمود و بر کنار فرات آمد و فریاد برآورد که یا کرکره. بالفور هفتاد هزار ماهی سر از آب بیرون آوردند،لبیک لبیک،چه می گویی؟ نصیر جواب داد، مولایم معبر فرات را می خواهد. هفتاد هزار ماهی آواز برآوردند که همه ما کرکره نام داریم، بگو این شرف در حق کدامیک مرحمت شده است تا اطاعت کنیم.نصیر برگشت و ماجرا را به عرض مولایش علی رسانید . فرمود، برو کرکرِۀ بن صرصره را بخوان .برگشت و ندا داد .این بار شصت هزار ماهی سر برآوردند که ما کرکرۀ بن صرصره هستیم ، این عنایت در حق کدامیک شده است؟ نصیر برگشت و پرسید . فرمودند : برو کرکرۀ بن صرصرۀ بن غرغره را بخوان . نصیر بازگشت و چنین کرد.این بار پنجاه هزار ماهی و ماجرای پیشین تکرار شد . برگشت و مولا گفت: برو کرکرۀ بن صرصرۀ بن غرغرۀ بن دردره را بخوان. تا اینکه در دفعه هشتم که فریاد برآورد، ای کرکرۀ بن صرصرۀ بن غرغرۀ بن دردرۀ بن جرجرۀ بن عرعرۀ بن مرمرۀ بن فرفره!!! آن وقت ماهی بسیار بزرگی سر از آب برآورد و قاه قاه خندید که ای نصیر، به درستی که علی ابن ابیطالب با تو مزاح فرموده است. زیرا او خودش همه راه های دریا و معبرها و دجله ها را از ماهیان بهتر میداند . ولی اینک به او بگو که معبر فرات آنجا است . نصیر برگشت و صورت حال را عرض کرد . حضرت فرمودند ،آری من به همه راه های آسمانها و زمین آگاهم . پس نصیر صیحه زده غش کرد . و چون به هوش آمد فریاد برآورد، شهادت میدهم که تو همان خدای واحد قهاری . و آنگاه حضرت فرمود : چون نصیر کافر به خدا شده، قتلش واجب است . آنگاه شمشیر از غلاف کشید و گردنش را بزد .(حدیثی از بحار الانوار علامه مجلسی ، معتبرترین و بزرگترین منبع مذهبی شیعیان) "


  پاسخ شایعه

  1. مطلب منتسب به میرزا آقا خان کرمانی در هیچ منبع معتبری یافت نشد! نویسنده چنین عباراتی تنها ناآگاهی و دین ستیزی خود را اثبات می کند!
  2. چنین روایتی نه در بحارالانوار و نه در هیچ منبع دیگری وجود ندارد و از جهات مختلف با روایات شیعی در تضاد است!
  3. شخصی به نام "نصیر بن هلال" یا مشابه آن در هیچ یک از منابع روایی و تاریخی شیعه یافت نمی شود! 
  4. بحارالانوار مفصل ترین کتاب حدیثی شیعه است، نه معتبرترین آنها! علامه مجلسی برای حفظ متون حدیثی که خوف نابودی آنها می رفت، با جمع آوری کلی آنها، این کتاب را نگاشت.
  5. خود علامه هم ادعا نداشت تمام احادیث بحار معتبر است، چنانکه در ذیل بعضی از احادیث صریحا گفته که با قواعد و معارف شیعه ناسازگار است!


  حق جو و حق طلب باشیم
  لینک مطلب جهت انتشار:
  http://shayeaat.ir/post/703

  سه شنبه 27 مهر 1395
 • فرم ارسال نظر
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  نظرات مطلب

شایعات

بررسی و تحلیل موارد شایع و منتشر شده در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی

منوی کاربری