• حج سفری سیاحتی نیست، بلکه واجبی الهی است؛ بی حرمتی ها و خروج ارز ناشی از سفر به امارات و ترکیه و... قابل قیاس با حج نیست!
  متن شایعه

  اولین سال بدون حاجی مبارک
  امسال چه خوب گذشت ،نه تجاوزی ، نه بی احترامی ،نه بی حرمتی ،نه ارز چند میلیاردی از كشور خارج شد ،نه گوسفندان بی زبان برای دور ریختن ذبح،نه تاجران عرب هجوم ایرانیان را در مال ها دیدند و نه آسمانی به زمین آمد شیطان هم با اینكه سنگش نزدیم به مانند همان شیطان سنگ خورده كینه دارد ..... چه زیباتر خواهد شد سال بدون حاجی وقتی كه با ازدواج دوجوان حاجی شویم یا به ساخت پناهی برای كودك یتیم یا آنكه درد مادری را كم كنیم از پی حقارت ناتوانی ادامه زندگی یا درد پدری را در پی نداشتن هزینه عمل جراحی و شاید ساخت پلی برای نگه داشتن انگشتان كودكان روستای گاودانه و یا تجهیز مدرسه ای برای دوباره نسوختن دسته گلهایی ایران زمین در روستای درودزن كه زیبایی علم را با بی مسئولیتی ما به نادانی سپردند و یا ایجاد لحظه ای دلخوشی برای بچه های كار ایران زمین ... "


  پاسخ شایعه

  1. توقف حج بدلیل عدم تامین کرامت و امنیت حجاج ایرانی توسط آل سعود است. برخلاف ظاهر خیرخواهانه شبهه، شادمانی نویسنده از انجام نشدن یک واجب الهی، نشانه دین ستیزی و غرض ورزی اوست!
  2. مغالطه این متنها، تقلیل جایگاه فریضه الهی و واجب حج به یک سفر سیاحتی است! در اسلام حج چنان اهمیتی دارد که ترك آن مساوی با كفر عملی معرفی شده و چنین تعبیری در مورد هیچ ترك واجبی در آیات قرآن نمونه ندارد!
  3. بی حرمتی به هموطنان نه فقط در عربستان، در هیچ جا پذیرفته نیست، اما چرا نویسنده به اهانتها، تجاوزها و مشکلات بسیار بیشتر ایرانیان در سفرهای تفریحی به امارات، تایلند، ترکیه و... نپرداخته و خواستار تعطیلی این سفرها برای حفظ کرامت ایرانیان نمی شود؟!
  4. خروج ارز به مقاصد گردشگری یاد شده با حج قابل قیاس نیست! فقط سرمایه و ارزی که ایرانیان وارد "دبی"  کرده اند، از 20 سال درآمد عربستان از حج ایرانیان بیشتر است، اما نویسنده تقاضای بازگشت این سرمایه ها را ندارد!
  5. گوشت گوسفندان قربانی دور ریخته نمی شود! بلکه بسته بندی و برای نیازمندان در کشورهای اسلامی ارسال می شود!
  6. کمک به محرومان تاکید همیشگی اسلام است که روشهای مختلفی هم برای آن دیده شده و اگر نویسنده منصف بود، واگذاری هزینه سفرهای تفریحی امارات و ترکیه و... را برای حل مشکل نیازمندان درخواست می کرد، نه فریضه واجب حج!
  7. برخلاف القای این دست شبهات، حج سفری سخت و معنوی و دارای بار تربیتی سازنده است و به عنوان یکی از پنج رکن دین بر آن تاکید ویژه شده و طبق روایات فقر را نیز از بین می برد.
  8. حج بهترین فرصت برای مقابله با دیوارکشی دشمنان میان ایران و دنیای اسلام و رفع شبهات در مورد شیعیان است.

  حق جو و حق طلب باشیم
  لینک مطلب جهت انتشار:
  http://shayeaat.ir/post/675

  شنبه 3 مهر 1395
 • فرم ارسال نظر
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  نظرات مطلب

شایعات

بررسی و تحلیل موارد شایع و منتشر شده در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی

منوی کاربری