ارسال شایعه

ارتباط کد هواپیماهای ایران با امپراتوری پهلوی! / شایعه ۰۴۴۸

ارتباط کد هواپیماهای ایران با امپراتوری پهلوی! / شایعه ۰۴۴۸

متن شایعه

 “این کد رو ببینید/ این کد کشور هستش ونشانه اینه که هواپیما مال کدوم کشوره./ دو حرف سمت چپ(EP) مربوط به ایرانTR ترکیهUK اوکراینEKاماراتبه معنی Emirates kingdom حالا ایران شده EP / و همه هم سعی در این دارند که نگن یعنی چی.ولی بدونید کهEP  به معنای Empire Of Pahlavi هست./ جمهوری اسلامی کلی تلاش کرده ولی جابجایی این کد امکان نداره./ مثل کد تلفن ۰۰۹۸ که مال ایرانه. /حالانکته جالب اینجاست که وقتی این هواپیماهای جدید رو به ایران بفروشند باز هم کدEP باید بزنن روش. ”  

پاسخ شایعه

۱. کد ثبت شده روی بدنه هواپیماها، شماره “ریجستری” یا کد شناسایی منحصر به فرد هر هواپیماست.

۲. پیشوند کد ریجستری مختص کشور مالک هواپیماست که کدهای ایران در قالب EP-AAA تا EP-ZZZ انتخاب می شوند؛ کد پیشین ایران RV بوده است.

http://shayeaat.ir/link/Registry

۳. این کد توسط سازمان “ICAO”، سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری، تعیین می شود که هماهنگی و مدیریت خطوط هوایی در جهان را دنبال می کند.

۴. برخلاف ادعای شایعه، پیشوند TR مربوط به جمهوری گابن، UK مربوط به ازبکستان و EK مربوط به ارمنستان است و ارتباطی به ترکیه، اوکراین و امارات ندارند!

۵. کد کشورها غالبا ارتباطی با نام آن کشور ندارد! برای مثال کد آمریکا N، قطر A7، کره جنوبی HL، انگلستان G، هلند PH، و اسپانیا EC است!

http://shayeaat.ir/link/Prefixes

۶. برخلاف برخی نظرات، این کد یاتا “IATA” نیست و به علت تشابه پیشوند کد ریجستری ایران با کد یاتا هواپیمایی آسمان، برخی به اشتباه این پیشوند را کد یاتا معرفی کرده اند.

http://shayeaat.ir/link/AsemanEP

۷. امپراتوری یا “Empire” مجموعه پهناوری از دولت ها یا کشور هاست که توسط یک پادشاه یا معدودی از اغنیا یا کشور مستقل دیگری حکومت می شوند؛ لذا سلطنت پهلوی امپراتوری نبوده و عبارت “Empire of Pahlavi” جعلی و غلط است! 

http://shayeaat.ir/link/EmpireMean


حق جو و حق طلب باشیم