ارسال شایعه

افزایش چند برابری آمار امام زاده ها بعد از انقلاب / شایعه ۰۳۰۳

افزایش چند برابری آمار امام زاده ها بعد از انقلاب / شایعه ۰۳۰۳

متن شایعه

“ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺍﻣﺎﻡ ﺯادﻩ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۵۷ ﺳﻪ ﻫﺰﺍﺭو پانصد ﻋﺪﺩ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ. ﻃﺒﻖ ﺁﻣﺎﺭ ﺭﺳﻤﯽ ﺍﻻﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺩﺍﺭﺍﯼ ۱۱۰۰۰ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ! ﺑﺎﻧﮏ … ﮐﻪ ﻫﯿﭻ ﻣﮏ ﺩﻭﻧﺎﻟﺪ ﻫﻢ ﻧﺘﻮﻧﺴﺘﻪ ﺗﻮ ﺍﯾﻦ ۳۵ ﺳﺎﻝ ﺍﻧﻘﺪﺭ ﺷﻌﺒﻪ ﺑﺰﻧﻪ… ”  

پاسخ شایعه

۱. قبل از انقلاب آمار دقیق و مستندی در رابطه با تعداد بقاع متبرکه و امامزادگان وجود نداشته است .

۲. سازمان اوقاف براساس ملاکها و معیارهای تاریخی و اسناد و مدارک و شیاع محلی و … اقدام به شناسایی دقیق و ثبت آمار امام زادگان و بقاع متبرکه نموده است .
www.parsine.com/fa/news/199958

۳. بر اساس اسناد تاریخی ۱۰ هزار و ۶۱۵ امامزاده توسط سازمان اوقاف در کشور شناسایی و ثبت شده که دارای شناسنامه هستند و در هشت ‌هزار و ۵۱ بقعه دفن شده‌اند .

۴. آماری که در ابتدای انقلاب و قبل از انقلاب وجود داشته، صحیح نبوده و تنها امامزاده‌هایی که به چشم ‌آمدند، شناسایی شده و تعدادی از امامزاده‌ها در این سرشماری لحاظ نشدند
http://old.sharghdaily.ir/news/90/05/17/7695.html

۵. سازمان اوقاف با پیدایش مقابر و احداث بقعه جدید منسوب به امامزادگان در اثر خواب نما شدن افراد مخالفت جدی دارد و با آن مبارزه می کند .

۶. در برخی استان‌ها همچون گیلان ادارات اوقاف با همکاری مسوولین محلی و شورای تامین نسبت به تخریب و امحای بقاع جعلی اقدام نموده اند
www.tabnak.ir/fa/news/179026 

۷. خدشه و ایجاد تردید در بقاع متبرکه مورد احترام که ملجاء مردم بوده و دارای سابقه تاریخی و مورد توجه علما و مردم  هستند با بهانه‌های واهی و جهت کم رنگ کردن اعتقادات و ایجاد شبهه در افکار عمومی انجام می شود .

 

حق جو و حق طلب باشیم