ارسال شایعه

چله کلیمیه ( اربعین کلیمی ) کمک به یهود است! / شایعه ۰۲۸۹

چله کلیمیه ( اربعین کلیمی ) کمک به یهود است! / شایعه ۰۲۸۹

متن شایعه

” ۱)) دوستان خوبم یه خبر مهم چند روزی هست که در فضای مجازی چله کلیمیه نشر پیدا کرده به نقل از آیت الله مکارم شیرازی . ایشون نظرشون این بود که این چله وجود داره اما برای مسلمانان نیست . لطفا عزیزان رو با خبر بفرمایید که این چله مخصوص یهودیان است وبرگزاری این چله نه تنها کمک به یهود کرده بلکه سنت آنهارو در بین مسلمانان الخصوص شیعه ترویج می دهد. لطفا از انتشار این چله کلیمیه در بین مسلمانان جدا خودداری فرمایید … ‌۲ )) چله ی کلیمیه: از اول ماه ذی القعده شروع میشه تا روز عرفه گفته شده اگه ختمی رو میخوایم انجام بدیم از اول ذی القعده تا روز عرفه یعنی ۴۰روز انجامش بدیم خیلی خیلی حاجت میده. این مدت اسمش چله کلیمیه هست ومدت زمانیه که حضرت موسی انجامش داد وبعد اون چله خدارو رؤیت کرد … ”    

پاسخ شایعه

۱. به چله کلیمیه در آیه ۱۴۲ سوره اعراف که مربوط به میعاد ۴۰ روزه حضرت موسی (ع) با خداوند است اشاره شده است :
«و ما به موسى سى شب وعده گذاردیم سپس آن را با ده شب (دیگر) تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش (با او) چهل شب تمام شد …»

۲. بزرگان اهل معنا به این ۴۰ روز عنایت داشته و به شاگردان سلوکی خود دستور ذکر و عبادت و دعا و مراقبه می دادند . ذکر این ۴۰ روز متناسب با حال و شرایط فرد است و ختم سوره و آیه و دعا و ذکر در این مدت مطلوب است .

http://shiastudies.net/portal/fa/faq/post/۱۰۲۵۶/

۳. بنا به فرمایش آیت الله جوادی آملی این ۴۰ روز که از اوّل ذیقعده تا دهم ذیحجّه است به « اربعین کلیمی» معروف است و فرصت مناسبی برای تهذیب نفس و خود سازی و چله گیری و مانند آن است .

۴. در طول سال می توان چله گرفت ، اما بهارش این ۴۰ شب است؛ آدم مواظب باشد که غذای بد وارد دهانش نشود؛ زبانش حرف بد نزند؛ گوشش حرف بد نشنود؛ چشمش نگاه بد نکند؛ آنوقت سایر کارها خوب است.

۵. چله گیری این نیست که انسان از جامعه ، کسب و کار یا تحصیل دست بکشد و منزوی شود و به خیال اربعین به جائی برسد ! چله گیری آن است که انسان ۴۰ روز مواظب قلب و مجاری ادراکی و تحریکی خود باشد. نه بر خلاف رضای حق چیزی بیندیشد، و نه بر خلاف رضای حق انگیزه ای داشته باشد .

http://shayeaat.ir/link/chelle

۶. این چله ، کلیمیه یا کلیمی گفته شده چرا که حضرت موسی پس از چنین چله ای نائل به گفتگوی با خداوند و ملقب به کلیم الله شد .

http://tahoor.com/fa/Article/View/۱۱۳۱۱۸

۷. در قرآن صراحتا اشاره شده نه تنها حضرت موسی (ع) بلکه احدی خداوند را ندیده است و به موسی خطاب شد : “هرگز مرا نخواهى دید”.
“سوره اعراف آیه ۱۴۳”

۸. ادعای شبهه در رد این چله از سوی بزرگان شیعه یافت نشد !
نویسنده تلاش کرده یکی از بهترین فرصتهای تهذیب نفس و نزدیکی بنده به پروردگار را از مخاطبین سلب نماید !

 

حق جو و حق طلب باشیم