ارسال شایعه

عروسی امام باقر(ع) و اُمّ‌فروه، عروسی دو فرقه و بهانه ای برای رفع اختلاف ! /شایعه ۰۸۵۱

عروسی امام باقر(ع) و اُمّ‌فروه، عروسی دو فرقه و بهانه ای برای رفع اختلاف ! /شایعه ۰۸۵۱

متن شایعه

” باقر و اُمّ‌فروه ، عروسی دو فرقهامام‌سجّاد فرزند امام‌حسین، نوه امام‌علی و امام چهارم شیعیان است همسرش اُمّ‌عبدالله است وی نیز نوه امام‌علی است زیرا دختر امام‌حسن می‌باشد. این دخترعمو پسرعمو پس از ازدواج صاحب پسری شدند که محمّدباقر است بنابراین “امام‌باقر” که امام پنجم‌مان است از دو سو (هم از طرف پدر و هم از طرف مادر) “نتیجه‌ی امام‌علی” است . از سوی دیگر قاسم فرزند محمّدبن‌ابی‌بکر، نوه ابوبکر و فقیه مورد وثوق امام‏ سجاد است همسرش اسماء است وی نیز نوه ابوبکر است زیرا دختر عبدالرحمن‌بن‌ابی‌بکر می‌باشد. این دخترعمو پسرعمو پس از ازدواج صاحب دختری شدند که اُمّ‌فروه است بنابراین “اُمّ‌فروه” از دو سو (هم از طرف پدر و هم از طرف مادر) “نتیجه ابوبکر” است . باقر و اُمّ‌فروه ، عروسی دو فرقه: باقر (نتیجه‌ی امام‌علی) از ام‌فروه خوشش آمد موضوع را با مادر و پدر در میان گذارد. امام‌سجاد به قاسم اطّلاع داد که امشب برای امر خیری خدمت‌تان می‌آییم آن‌ها نیز آماده پذیرایی شدند. امام‌سجاد و ام‌عبدالله (که هر دو نوه‌های امام‌علی‌اند) دستِ پسرشان محمدباقر (نتیجه‌ی دوسویه امام ‏علی) را گرفتند و به منزل قاسم و اسماء (که هر دو نوه‌های ابوبکرند) رفتند تا دخترشان ام‌فروه (نتیجه‌ی دوسویه ابوبکر) را برای محمدباقر خواستگاری کنند. سرانجام عروسی برقرار شد و “باقر و ام‌فروه” که اوّلی از دو سو فرزند امام‌علی، و دومی از دو سو فرزند ابوبکر است به هم رسیدند؛ چه عروسیِ مبارکی! چه مولود مبارکی! حاصل این عروسی خجسته، ولادت امام‏جعفرصادق ،امام ششم شیعیان، است! امام‌علی جدّ پدری این مولود مبارک است چنان‌که جناب ابوبکر نیز جدّ مادری وی است. در واقع امام‌صادق همان‌طور که از دو طریق نبیره‌ی امام‌علی است از دو طریق نیز نبیره‌ی ابوبکر می‌باشد(بخشی از مقاله “نفی کینه‌ورزی‌های مذهبی” از ترکاشوند) وحدت مبارک…!!”

پاسخ شایعه


۱.  وجود نسب فامیلی بین افراد، فضیلتی را برای هیچیک ثابت نمی کند! چنانکه بین ابولهب با پیامبر(ص) و یا آزر بت فروش با حضرت ابراهیم(ع) نیز خویشاوندی بود!
http://shayeaat.ir/link/frvh1
۲. با قبول فرض شبهه که وجود ارتباط فامیلی بین افراد را حل کننده تمام مشکلات دانسته، باید برخی سوره های قرآن مانند سوره مسد و… را نادیده بگیریم!
۳. اگرچه کلیت مطالب متن صحت دارد، اما نحوه خواستگاری از ام فروه در هیچ منبعی به این صورت یافت نمی شود و نوع ادبیات آن در صدد اثبات صمیمیت بیشتر، برای القاء شبهه پایانی است!
۴. محمد بن ابی بکر از شخصیت های بزرگ شیعی و یاران امیر المومنین است که با شیوه پدرش در مورد غصب خلافت مخالف بوده و در همین رابطه روایاتی نیز نقل شده است!
http://shayeaat.ir/link/frvh2
۵. قاسم بن محمد بن ابی بکر از بزرگان شیعه و یاران امام سجاد است که با عمه اش عائشه نیز مخالف بوده است! 
http://shayeaat.ir/link/frvh3
۶. اختلاف بین امیرالمومنین علی(ع) با خلفا امری مسلم است که در کلام ایشان در خطبه سوم نهج البلاغه و در کتب معتبر حدیثی اهل سنت چون صحیح بخاری و مسلم نیز به آن تصریح شده است!
http://shayeaat.ir/link/frvh4 
http://shayeaat.ir/link/frvh5
۷. منظور از وحدت، دست برداشتن از اعتقادات نیست بلکه دوری از توهین به مقدسات طرف مقابل و ایجاد فضای آرام برای گفت و گوی دینی و اتحاد در مقابل دشمن مشترک است.
http://shayeaat.ir/link/frvh6