ارسال شایعه

اول ربیع تبریک ندارد! /شایعه ۰۸۴۲

اول ربیع تبریک ندارد! /شایعه ۰۸۴۲

متن شایعه

“دستور حضرت امیرالمومنین علیه السلام برپوشیدن لباس سیاه تاهشتم ربیع الاول حضرت آقا امیرالمومنین صلوات الله علیه : روز نهم ربیع الاول روز درآوردن لباس سیاه است!!!بحار الانوار (ط_بیروت)ج.۳۱  ص ۱۲۷سفینه البحار . ج ۱.ص :۴۶۲ /سفیه البحار .ج ۴ .ص ۳۲۵.!!!”

پاسخ شایعه


۱. این عبارت قسمتی از حدیث معروف «رفع القلم» در مورد نهم ربیع می باشد و هیچ ربطی به شهادت حضرت محسن (ع) ندارد، اما در متن شایعه این گونه القاء شده است که این حدیث در مورد عزاداری ایام محسنیه است.
http://shayeaat.ir/link/rby01
۲. تاریخ دقیق شهادت حضرت محسن مشخص نیست و حتی با توجه به برخی گزارش‌ها و قراین تاریخی، برخی شهادت ایشان را بیش از یک ماه پس از رحلت پیامبر(ص) دانسته ‌اند، برگزاری مراسم های عزا به عنوان ایام محسنیه، نه در گذشته شیعه و نه توسط خود اهل بیت علیهم السلام سابقه نداشته و کاملا جدید است،
http://shayeaat.ir/link/rby02
۳. مراجع بزرگی چون آیات عظام مکارم شیرازی و شبیری زنجانی به صراحت  مخالفت خود با دهه سازی برای عزاداری اعلان کرده و آن را زمینه ساز رویگردانی مردم و کم رنگ شدن مراسم های اصلی می دانند. 
http://shayeaat.ir/link/rfy03
http://shayeaat.ir/link/rby04
۴. روایت «رفع القلم» که قسمتی از آن در شایعه ذکر شده علاوه بر این که در منابع معتبر شیعی نیامده، از نظر سندی و متنی نامعتبر و مخالف با مسلمات قرانی و روایی است چرا که در آن آمده است که از نهم ربیع تا سه روز هر خطایی انجام شود ثبت نخواهد شد.
http://shayeaat.ir/link/rby05
۵. در صورت معتبر بودن این روایت معنای آن این است که اگر کسی به صورت غیر عمدی مرتکب خطا شود خداوند او را می‌بخشد، نه این که بخشش برای ارتکاب گناه آگاهانه و از روی عمد باشد.
۶. عده ای بر اساس این روایت روز نهم ربیع را به عنوان روز قتل عمر بن خطاب جشن می گیرند، در حالی که ممکن است مراد از عمر در این روایت عمر به سعد باشد، بر اساس منابع معتبر شیعی و سنی قتل عمر بن خطاب در روزهای پایانی ذی‌الحجه سال ۲۳ق اتفاق افتاده است.
http://shayeaat.ir/link/rby07
http://shayeaat.ir/link/rby08